Samsung Galaxy A13 Price in Pakistan
Samsung Galaxy A13
Rs. 28,399
OutOfStock
Samsung Galaxy A13 Price & Specifications
| Release Date | 26-04-2022 |
| SIM Support | Dual Sim, Dual Standby (Nano-SIM) |
| Phone Dimensions | 165.1 x 76.4 x 8.8 mm |
| Phone Weight | 195 g |
| Operating System | Android 12 OS |
| Screen Size | 6.6 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2408 pixels |
| Phone Type | TFT display, 16M Colors, Multitouch |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Internal Memory | 64 |
| RAM | 4 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Type | (Li-Po Non removable), 5000 mAh |
| Front Camera | 8 MP |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 50 MP + 5 MP + 2 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
| Processor | Exynos 850 |
| GPU | Mali-G52 MP1 |
Samsung Galaxy A13 price in Pakistan is 28,399 PKR. Samsung Galaxy A13 is available with a variant 64 Storage. This storage is enough to save important data. Samsung Galaxy A13 launched with impressive color options awesome_black,awesome_white,awesome_blue,awesome_peach. Samsung Galaxy A13 phone weighs only 195 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Samsung Galaxy A13 is set up with a 50 MP + 5 MP + 2 MP + 2 MP back camera and 8 MP selfie camera. The processor Exynos 850 and Mali-G52 MP1 ensure the smooth performance of Samsung Galaxy A13. The Display of Samsung Galaxy A13 supports Resolution up to 1080 x 2408 Pixels and the screen Size is 6.6 Inches. The phone Screen is protected with the latest 6.6 Inches. Mobile battery capacity is (Li-Po Non removable), 5000 mAh. This Samsung mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Samsung Galaxy A13 price.
Read More +Samsung Latest Mobiles
Samsung Upcoming Mobiles
Samsung Galaxy A13 Availability
| Expected Price: | Rs. 28,399 |
| Release Date: | April 26, 2022 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Samsung Galaxy A13 Price and Specs
| Samsung Galaxy A13 4GB RAM and 64GB Storage | Rs. 28,399 |
| Samsung Galaxy A13 4GB RAM and 128GB Storage | Rs. 57,099 |